پیش بینی بورس سه شنبه 23 اسفند 1401 / بازار سهام در تله حقوقی ها

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، معاملات بورس روز دوشنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل در جهت روز گذشته خود گام برداشت اما با شتاب کمتری مسیر نزولی را پیمود؛ بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت هزار و 571 واحدی که معادل 0.09 درصد این شاخص است، رو‌به‌رو شد و در ارتفاع یک میلیون و 781 هزار واحدی به کار خاتمه داد.

شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با کاهش 0.1 درصدی به سطح 539 هزار و 104 واحدی رسید. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز دوشنبه را 11 میلیارد و 300 میلیون و ارزش معاملات را پنج هزار و 360 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

https://tasvir.yektanet.com/media/iframes/Hyt/14tI/1a_A/468f76b3e3104cf3b4a2482e08b91210.html

روز دوشنبه شاخص کل فرابورس هم 11 واحد افت کرد و در سطح 22 هزار و 707 واحدی قرار گرفت. در این بازار نمادهای بپاس، وسپهر، توریل، وسپهر، دی و کوثر بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل داشتند. در همین حال، آریا، فزر، کزغال، شراز، دماوند، بجهرم و کلر بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص فرابورس داشتند.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام داشت. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز دوشنبه، خبر از خروج 113 میلیارد تومانی پول از بورس می‌دهد.

پیش‌بینی بورس سه‌شنبه

روز دوشنبه ارزش معاملات خرد، اتفت دوباره‌ای را ثبت کرد. در جا زدن ارزش معاملات خرد زیر 10 هزار میلیارد تومان معمولا نشانه وضعیت رکودی بازار سهام است.

در همین حال بازار این روزها شاهد فشار فروش جریانی است که در روزهای پایانی سال نیازمند نقدینگی است. این جریان حقیقی و حقوقی توانسته‌اند در هفته پایانی سال، شاخص کل را به رنگ سرخ درآورند.  اما آیا این روند پایدار خواهد بود؟

طی هفته‌های اخیر بازار سهام تحت تاثیر دلار، رشد را تجربه کرده بود. با این حال طی روزهای اخیر دلار روند نزولی را در پیش گرفته و روز دوشنبه هم نوسانی بود. بر همین اساس دلاری‌های بازار اندکی با احتیاط وارد معاملات می‌شوند.

در همین حال با توجه به اشباع بازارهای موازی و عقب‌ماندگی بورس از رشد نسبت به دیگر بازارهای مالی و سرمایه‌ای، می‌توان این گزینه را مطرح کرد که اکنون سهام آماده پذیرش سرمایه است.

بر مبنای همین دیدگاه می‌توان گفت بازار در روزهای پایانی سال صحنه نبرد میان معامله‌گران است؛ از یک سو فروشندگانی که در پایان سال نیازمند پول نقد هستند فشار بر بازار را افزایش داده‌اند و از سوی دیگر، سرمایه‌گذارانی که با دیدگاه رشد بورس در سال آینده، پرتفوی خود را از نو می‌چینند، پول را در این بازار به گردش درآورده‌اند.

باید اشاره داشت که جدا از فروش حقوقی‌های بازار برای تامین نقدینگی، با توجه به چشم‌انداز رشد دلار در سال آینده، سهام دلاری بازار دوباره مورد توجه حقیقی‌ها قرار گرفته است.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.