پیش بینی بورس شنبه 23 اردیبهشت 1402 / کمین سرمایه‌گذاران برای شکار سهم‌های جذاب

به گزارش اقتصاد جوان نیوز هفته پرفراز و نشیب بازار سهام به پایان رسید و شاخص کل بورس با اصلاح 9.4 درصدی تا سطح دو میلیون و 277 هزار واحد کاهش ارتفاع داد. در این بین شاخص هم‌وزن با شتاب بیشتری در مسیر نزولی راند و با افت 10.7 درصدی تا سطح 764 هزار واحد عقب‌نشینی کرد.

میزان اصلاح برخی سهم‌ها نیز در هفته سوم اردیبهشت‌ماه به 25 تا 30 درصد رسید. این روند نزولی نگرانی‌ها نسبت به تکرار رخدادهای سال 99 را تشدید کرد. برخی بر این باورند که کاهش ارتفاع شاخص‌های بازار سهام در هفته گذشته را نمی‌توان اصلاح دانست بلکه افت 5.15 درصدی شاخص کل تنها در یک روز مصداق بارز سقوط بازار سهام است.

با این حال اما دیدگاه دیگری بر این باور است که افت هفته گذشته تنها یک اصلاح اما از نوع سنگین آن بوده و بازار سهام به تدریج راه خود را دوباره خواهد یافت. صاحب‌نظران بازار سهام عنوان می‌کنند که هر صعود سنگین اصلاحی عمیق را به دنبال دارد و بر همین اساس طبیعی بود که با عبور از رشد پیوسته بازار طی سه ماه گذشته، اکنون فصل اصلاح و تعدیل قیمت‌ها فرا رسد.

به این ترتیب اکنون دیدگاه غالب صاحب‌نظران قائل بر آن است که مسیر بازار در هفته گذشته را نمی‌توان سقوط یا آغاز یک روند نزولی پیوسته دانست، بلکه این افت، به معنای تعدیل قیمت سهام پس از یک روند صعودی بی‌وقفه بوده است.

مطالعه بیشتر:

بیشترین و کمترین بازدهی هفتگی نمادهای بازار سهام/ فروش دستوری خرس‌ها در هفته سوم اردیبهشت

پیش بینی بورس شنبه

بر اساس آنچه گفته شد، معامله‌گران در هفته آینده باید این گزینه را در نظر داشته باشند که اگرچه بازار همچنان در فاز احتیاط به سر می‌برد و سمت عرضه نسبتا قوی عمل خواهد کرد اما با این حال، بسیاری از سهم‌ها طی هفته گذشته به خوبی تعدیل و برای ورود جذاب شده‌اند.

به این ترتیب پس از اصلاح سنگین این هفته می‌توان از روز شنبه به دنبال شناسایی سهم‌هایی بود که هم در مجمع امسال سود خوبی تقسیم خواهند کرد و هم طی روزهای معاملاتی آینده، با رشد مناسب روبرو خواهند شد و از هیجان به دور هستند.

برای شناسایی این دست از سهام، تحلیل صورت‌های مالی و گزارش‌های ماهانه و سالانه شرکت‌ها، راهگشا خواهد بود. ضمن آنکه خواب بازارهای موازی در حالی که رشد نرخ تورم همچنان ادامه دارد، بازار سهام را همچنان در صدر بازارهای جذاب سرمایه‌گذاری نگاه داشته است.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.