پیش بینی بورس چهارشنبه 12 بهمن 1401 / نرخ سود سپرده جدید چه تاثیری بر بازار سرمایه دارد؟

 معاملات بورس روز سه‌شنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل در خلاف جهت روز گذشته خود گام برداشت؛ بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش 16 هزار و 873 واحدی که معادل 1.1 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. از این رو شاخص کل در پایان معاملات در ارتفاع یک میلیون و 556 هزار واحدی به کار خود پایان داد.

شاخص کل هم‌وزن نیز هم‌سو با شاخص کل رفتار کرد و با افزایش 1.33 درصدی به سطح 486 هزار و 40 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز سه‌شنبه را 12 میلیارد و 730 میلیون برگه سهم نشان می‌دهد. نکته منفی بازار در این روز افت ارزش معاملات به کمتر از سطح 6 هزار میلیارد بود که طی جریان دادوستد‌ها رقم 5 هزار و 714 میلیارد تومان را ثبت کرد.

نرخ بهره چگونه بر بازارها اثر می‌گذارد؟

شب دوشنبه، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبه شورای پول و اعتبار درباره اصلاح نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ طبق این بخش‌نامه سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی پنج درصد تعیین شد که نسبت به سقف نرخ قبلی پنج درصد کاهش یافت.

مجتبی دیبا، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: برای بررسی اثر افزایش نرخ سود سپرده از سوی بانک مرکزی ابتدا باید چگونگی اثرگذاری نرخ بهره بر بازار‌های مالی ریشه‌یابی کنیم. بدین منظور باید به دنبال ریشه‌های تعلق خاطر فرد برای قرار دادن پول و سرمایه خود در بانک بپردازیم.

وی افزود: معمولا در حال نرمال ماجرای افزایش نرخ بهره، تاثیرات عمیقی بر بازار سرمایه می‌گذارد، چرا که افراد را از صرافت سرمایه‌گذاری به دلیل وجود ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بازار‌های مالی دور می‌کند و به سمت بازار بدون ریسک هدایت می‌کند.

دیبا ادامه داد: اما در شرایطی که در اقتصاد داخل در حین همین مکالمه، تورم بالای 50 درصد در جریان است، فرد با سرمایه‌گذاری در بانک با نرخ سود حتی 20.5 درصد، حداقل 30 درصد از تورم و افزایش سطح قیمت‌ها عقب خواهد ماند. بنابراین در شرایط اقتصاد داخل افزایش نرخ بهره، مشابه اقتصاد کم تورم، تاثیرگذار نیست.

آیا می‌دانستید با CRM  می‌توانید 74% رضایت مشتریان را افزایش بدهید؟

آیا می‌دانستید با CRM می‌توانید 74% رضایت مشتریان را افزایش بدهید؟

پیشنهاد امروز

yektanet-logo-sign

بار سنگینی که از دوش بازار برداشته شد

این کارشناس اظهار داشت: مدت‌ها بود که از طرق مختلف سیگنال‌هایی بر مبنای احتمال افزایش نرخ بهره به اعداد بالای 30 درصد توسط ریاست بانک مرکزی، به بازار سرمایه داده می‌شد. اما آیتم و متغیرهایی که در حال حاضر بر بازارها حاکم است، این اجازه را به سیاست‌گذار نداد و تعدیل مهمی بر سیاست‌های انبساطی و انقباضی صورت گرفت.

دیبا تاکید کرد: با این میزان نرخ بهره، شتاب سرمایه‌گذاری ممکن است کمی کند شود چرا که افراد سنتی سپرده‌گذاری در بانک را به عنوان یک گزینه ارزیابی می‌کنند اما غالب سرمایه‌گذاران به دنبال بازاری بهتر برای سرمایه‌گذاری می‌گردند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اینجا ممکن است سیاست‌هایی با هدف افزایش اعتماد عمومی به افراد جامعه کمک کننده بازار سرمایه باشد. اگر ریتم خوب چند هفته گذشته در بورس تداوم می‌یافت و تشتت آرا میان نهاد‌ها بر سر عرضه خودرو در بورس کالا پیش نمی‌آمد، وجود این دست از اخبار تاثیر بیشتری بر بورس می‌گذاشت.

دیبا عنوان کرد: این تاثیر می‌توانست نسبت به خبر افزایش نرخ بهره بانکی، آن‌ هم در شرایطی که فاصله معنی‌داری تا نرخ بهره واقعی وجود دارد، تاثیر بیشتری داشته باشد.

پیش بینی بورس فردا

در کنار معاملات مطلوب سه‌شنبه به دنبال اخبار مثبت منتشرشده از یکشنبه شب، تحرکات عامل اصلی رشد بازار یعنی دلار آزاد نیز دیگر متغیر اثرگذار بر بازار بوده است.

دلار آزاد که در روزهای اخیر مجددا سیر صعودی خود را آغاز کرده است اکنون در نزدیکی 43 تا 44 هزار تومان در حال معامله است. بنابراین انتظار می‌رود که در آخرین روز هفته جریان معاملات، روند افزایشی را سپری کند و هفته دوم بهمن، پایان سبزی را تجربه کند.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.