پیش بینی قیمت دلار ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ / آرامش بازار ارز در طوفان خبری

این گزارش حاکی است که در پی سفر سلطان عمان به ایران و سفر مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا به عمان، مقرر شده تا در قالب تفاهمی با ایران این منابع بلوکه شده آزاد شود.

معامله‌گران رویکرد اخبار مذکور را برای بازار ارز مثبت ارزیابی می‌کنند. اما از سوی دیگر خبری مبنی بر احتمال رونمایی از یک موشک هایپرسونیک جدید توسط سپاه مطرح شده است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی این رویداد می‌تواند همزمان با برگزاری نشست شورای حکام آثار نامطلوبی بر روند تصمیمات اعضا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بگذارد.

بازار ارز سردرگم است

در همین راستا علی صادقین کارشناس اقتصادی با اشاره به حبس قیمت دلار در هفته‌های اخیر در محدوده‌ای مشخص به تجارت‌نیوز گفت: «در حال حاضر بازار ارز کمی سردرگم است. ابهام در سمت و سوی توافق هسته‌ای، بلاتکلیفی رفتارهای بازارهای رقیب نظیر خودرو و بورس و قیمت‌گذاری دستوری سیاست‌گذاران اقتصادی در ایجاد شرایط کنونی دست دارد.»

وی با اشاره به بازار کم‌‌تحرک دلار در روزهای اخیر و تاکید بر روند کوتاه‌مدت ثبات فعلی اسکناس آمریکایی گفت: «فعلا قیمت دلار با توجه به شرایط سیاسی، تردید معامله‌گران نسبت به مبادله و حالت انتظاری بازار، می‌تواند بین ۴۸ تا ۵۲ هزار تومان نوسان داشته باشد.»

این کارشناس اقتصادی ثبات فعلی قیمت دلار را کوتاه‌مدت عنوان کرد و گفت: «روند قیمت دلار در میان‌مدت و بلند‌مدت به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران بستگی دارد.»

وی تاکید کرد: «به نظر می‌رسد تا زمان گزارش آژانس انرژی اتمی و پایان نشست اخیر شورای حکام در وین، اخبار سیاسی اثرگذاری نخواهیم داشت و نوسان قیمت دلار می‌تواند به صورت اندک و محدود باشد.»

وی تعیین روند بلند‌مدت اسکناس آمریکایی در طولانی مدت و تا پایان سال را وابسته به جلسه شورای حکام و نتایج این نشست عنوان کرد.

پیش از این نیز صادقین به رشد نقدینگی، نرخ تورم، فروش نفت، تراز تجاری و رشد اقتصادی به عنوان عواملی بنیادی برای رشد دلار اشاره کرده بود.

تنور معاملات ارز سرد شد

امروز معامله‌گران بازار ارز تمایلی به مبادله نداشتند. آنها در روزهای اخیر ترجیح می‌دهند صبر کنند تا طوفان خبری خردادماه کمی آرام بگیرد. به اعتقاد فعالان بازار ارز قوی‌ترین سیگنال روزهای اخیر نتیجه مثبت یا منفی نشست شورای حکام است. در صورتی که نتایج این نشست مساعد باشد می‌تواند قیمت دلار را به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگرداند و عده زیادی را در بازار فروشنده کند.

امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز با کاهش محدودی همراه بود. قیمت درهم با رقم ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان مبادله شد. قیمت دلار سلیمانیه ۵۰ هزار و ۳۷۰ تومان شد و دلار هرات نیز با قیمت ۵۰ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.