چرا نباید طلای آب شده بخریم؟

 از جذابیت‌های یک سرمایه‌گذاری، سود بالا با کمترین میزان هدررفت سرمایه است. در این میان، بازار طلا به دلیل نقدشوندگی بالا و روند صعودی پیوسته‌ای که در بلندمدت دارد، مورد توجه و علاقه سرمایه‌‌گذاران است. به‌ویژه اینکه این بازار پذیرای هر سرمایه‌گذار با هر میزان نقدینگی است. در این بازار همچنین تنوع برای سرمایه‌گذاری زیاد است و هر فرد می‌تواند بسته به میزان نقدینگی خود، انواع مصنوعات طلا با وزن‌های مختلف، انواع قطعات سکه و طلای دست دوم را خریداری کند.

اما طی ماه‌های اخیر که تب خرید طلا بالا گرفته بود، سرمایه‌گذاری در طلای آب‌شده جذابیت بالایی در میان خریداران پیدا کرده بود. از آنجا که طلای آب‌شده، اجرت و کارمزد ندارد و مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد و روی کاغذ سود بیشتری نسبت به مصنوعات طلا دارد، خرید آن از سوی افراد، سودآور ارزیابی می‌شد. این در حالی است که فعالان بازار طلا، نسبت به خرید این نوع طلا هشدار می‌دهند.

اکنون سوال این است که چرا نباید طلای آب شده بخریم؟ نکته نخستی که باید به آن توجه داشت، غیرقانونی بودن این معاملات است. در همین حال طلای آب‌شده لزوما ترکیبی از انواع طلا با عیارهای مختلف نیست و ممکن است ناخالصی زیادی داشته باشد. معمولا برای کاهش عیار طلا از مس و نقره استفاده می‌شود اما از آنجا که خریداران عموما حرفه‌ای نیستند، ممکن است مورد کلاهبرداری قرار گرفته و طلای آب‌شده‌ای با عیار بسیار اندک نصیب آنان شود. به این ترتیب به جای یک سرمایه‌گذاری پرسود، افراد در تله زیانی خواهند افتاد که پرداخت اجرت و مالیات طلای نو یا حتی دست دوم به آنها وارد نمی‌کرد!

امّا اگر ندانسته و بدون توجه به نکات ریز، وارد خرید و فروش آن شویم، ممکن است چنان ضرری بدهیم که مصنوعات طلا این ضرر را به ما ندهند.

نکته‌ مهمی که باید به آن اشاره کرد اینکه طلای آب‌شده هیچ‌گونه نشان، نوشته یا فاکتوری ندارد و اگر تقلبی از آب درآید هیچ راهی برای احقاق حق سرمایه‌گذار وجود ندارد.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.