۳۰۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی تا سال آینده وارد مدار می‌شود

به‌گزارش اقتصاد جوان نیوز ، بی‌شک گذر از خاموشی صنعت برق را در پیچ و تاب زیادی قرار داده، زمانی تنها مشکل در فصل تابستان بود اما اکنون کمبود گاز در کشور مشکلاتی را برای تامین برق در فصل زمستان نیز ایجاد کرده با این حال وزارت نیرو برنامه‌های متعددی را در این راستا تدوین کرده که  ایجاد بیش از ۳۰۰۰ نیروگاه حرارتی در کشور یکی از برنامه‌ها تعریف شده در این راستاست.

بر اساس این برنامه، قرار شده ۱۶۲۶ مگاوات واحد بخار و ۱۴۰۰ مگاوات واحد جدید گازی احداث شود، از مجموع ۱۸ واحد نیروگاهی که برای پیک ۱۴۰۲ به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهند شد، تعداد چهار واحد در بخش دولتی، ‌ پنج واحد در بخش خصوصی، ‌ چهار واحد در حوزه بیع‌متقابل (احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی از محل صرفه‌جویی سوخت) و پنج واحد نیروگاهی نیز خودمصرف خواهند بود.

پیش‌بینی دولت در زمینه تامین برق پیک تابستان سال آینده در مجموع تامین بیش از ۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید خواهد بود. به طوری که علاوه بر ۳۰۰۰ مگاواتی که از مسیر احداث نیروگاه‌های جدید به مدار اضافه خواهند شد، حدود ۱۳۴۶  مگاوات آن در بخش صنایع، ۸۵۰ مگاوات در بخش تجدیدپذیر، ‌ ۲۹۰ مگاوات تولید پراکنده، ‌ ۳۵ مگاوات برقابی (واحد سوم نیروگاه دز) و همچنین ۴۹۰ مگاوات از محل ارتقای توان و رفع محدودیت‌های تولید واحدهای گازی و بخاری نیروگاه‌های حرارتی موجود محقق خواهد شد.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در این راستا اعلام کرد: همین که با وجود ۲۰ هزار مگاوات ناترازی برق، تابستان بدون بحرانی را پشت سر گذاشتیم به معنای افزایش راندمان است؛ یعنی توانستیم با برق کمتر نیازهای بیشتری را برطرف کنیم، درواقع در بخش خانگی خاموشی نداشته و توانستیم با مدیریت مصرف و مدیریت توزیع در شبانه روز جوابگوی بخش صنعت کشور نیز باشیم. پروژه‌های توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و استفاده از فناوری‌های جدید در نیروگاه‌ها جزو اولویت‌های دولت است، تقریبا هر ماه شاهد افتتاح طرح‌های متعددی در این زمینه هستیم که مجموع این طرح‌ها سبب افزایش راندمان نیروگاهی و کاهش مصرف سوخت و تولید برق بیشتر می‌شود.

وی با پذیرش اجرایی نشدن قوانین متعدد در حوزه انرژی مانند عدم اجرای بندهایی از «قانون رفع موانع تولید»، توضیح داد: اگرچه قوانین در حوزه انرژی باید اجرایی شوند اما باید بدانیم نوسازی نیروگاه‌ها مسئله‌ای نیست که ظرف یک الی دو سال انجام شود، چراکه مجموع نیروگاه‌های کشور حاصل نزدیک نیم قرن فعالیت صنعت نیروگاهی است، بنابراین نوسازی آن‌ها نیاز به اعتبار و زمان دارد اما مهم آن است که اکنون سنگ بنای نیروگاه‌های جدید بر مبنای رعایت الگوی مصرف است.

بر اساس برآوردهای انجام شده در آغاز دولت سیزدهم، سالانه حدود ۱۹ تا ۲۰ هزار مگاوات کسری تراز صنعت برق در کشور وجود داشت که حدود یک چهارم تقاضای مصرف برق کشور بود، با اقداماتی که صورت گرفت امسال کاهش ۴.۵ درصدی مصرف برق توسط مشترکان رقم خورد و این در حالی بود که  این میزان صرفه‌جویی بدون احتساب رشد تقاضای سالانه نیاز به انرژی ثبت شده است.

هرچند که بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که متوسط افزایش ظرفیت تولید برق نیروگاهی در طی سال‌های گذشته، ۲۰۰۰ مگاوات بوده، اما در سال اول دولت سیزدهم، این میزان به ۶۰۰۰ مگاوات رسیده بازهم  این صنعت نیازمند مدیریت جدی در حوزه تولید و مدیریت مصرف است که باید به آن توجه شود و به نظر می‌رسد که برای گذر از زمستان و تابستانی روشن نیازمند هماهنگی بیشتر بین سازمان‌ها هستیم.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.