۴ ادویه مفید برای سیستم ایمنی بدن

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، متخصصان می‌گویند: خوشبختانه راه تقویت سیستم ایمنی بدن نه پرخرج است و نه پیچیده.

آنها تاکید دارند که بهترین توصیه برای تقویت سیستم ایمنی بدن، انتخاب مواد غذایی مناسب در کنار سبک زندگی سالم است.

به گزارش نشریه پزشکی “اِوری‌دی هلث”، گیاهان و ادویه‌ها برای قرن‌ها در نقاط مختلف دنیا به‌عنوان دارو مورد استفاده قرار گرفته‌اند و می‌توانند یکی از قوی‌ترین ابزارهای غذایی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن باشند.

زردچوبه

این ادویه با سابقه طولانی استفاده در طب هند باستان به‌عنوان درمانی برای شرایط التهابی، بسیار مفید است. استرس اکسیداتیو، یک پدیده ناشی از عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های ناپایدار که اغلب توسط آلاینده‌های محیطی ایجاد می‌شود) و آنتی‌اکسیدان‌ها (مولکول‌هایی که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند) است. کورکومین، ترکیب فعال اولیه در زردچوبه، خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی دارد و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را بهبود می‌بخشد. زردچوبه در حضور برخی چربی‌ها و همچنین “پیپرین”، ترکیب موجود در فلفل سیاه، بهتر جذب می‌شود.

زنجبیل

قرن‌هاست که مردم برای درمان سردرد، سرماخوردگی، حالت تهوع و استفراغ به این ادویه گرم روی آورده‌اند. در مطالعه‌ای که در مجله تخصصی “اتنوفارماکولوژی” منتشر شد، مصرف زنجبیلِ تازه به مبارزه با ویروس سین‌سیشیال تنفسی انسانی (RSV)، نوعی ویروس تنفسی رایج که علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند، کمک می‌کند. ترکیبات موجود در زنجبیل موسوم به “جینجرول” و “شوگاول”، خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی و ضد درد از خود نشان داده‌اند و این ترکیب‌ها به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک می‌کنند.

دارچین

مطالعات تغذیه‌ای همچنین نشان داده‌اند که دارچین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی بسیار زیادی است. این ادویه فواید ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی دارد. “سینام آلدهید”، یکی از ترکیبات فعال اولیه موجود در دارچین است که اثرات ضدالتهابی قوی دارد. این ترکیب ممکن است از رشد باکتری “لیستریا” جلوگیری کند.

فلفل قرمز

شاید شما “پاپریکا” (فلفل قرمز) را با سلامت سیستم ایمنی مرتبط نکنید اما این ادویه سرشار از ترکیبات مفیدی مانند ویتامین C و A است. ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک آنتی‌اکسیدان است که به محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد، کمک می‌کند. بر اساس یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در نشریه “نوتری‌ینتز”، این ویتامین همچنین به حفظ سلامت سلول‌های ایمنی شما کمک می‌کند. درهمین‌حال، ویتامین A به تنظیم پاسخ‌های ایمنی کمک می‌کند. بعلاوه “کپسایسین”، ترکیبی که تندی فلفل از آن ناشی می‌شود نیز می‌تواند درد و التهاب را تسکین دهد.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.