BBC ضد فارسی منتشر شد

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، در یادداشت نویسنده آمده است: چند سال پیش که روند کاری بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا یعنی «بی‌بی‌سی فارسی» در رابطه با ایران را می‌دیدم، نام «بی‌بی‌سی ضد فارسی» به ذهنم متبادر شد. آن زمان بی‌بی‌سی هنوز تعارف را در ضدیت تمام عیار با زبان فارسی کنار نگذاشته بود. سال گذشته که این رسانه، تازش به ستون فقرات کشورمان، یعنی زبان فارسی را آن هم با فارسی سلسل آغاز کرد، تصمیم گرفتم پژوهشی در باب دشمنی‌هایی که این شبکه در طول حیات هشتاد و دو ساله خود با ایران و ایران داشته و اساسا برای این منظور تأسیس گردیده را برای حال و آیندگان به رشته نگارش درآورم. این بود که لقب «بی‌بی‌سی ضد فارسی» که جداً زیبنده این کمپانی سیاسی – رسانه‌ای دولتی است را برای عنوان کتاب برگزیدم.

با مرور و مُداقه در سیاست‌های اجرا شده بریتانیا که در کتاب می‌آید، آن‌چه جای تردید باقی نمی‌گذارد، در دستور کار داشتن اجرای طرح «بالکانیزاسیون» در ایران توسط این کشور البته با همراهی ایالات متحده است. این دو که امکان حمله نظامی به ایران را ندارند، چند سالی است که دست به کار شده و از مسیر تنش‌زایی و خط‌کشی قومی و طرح مسائلی چون زبان مادری و دامن زدن به تفاوت‌های ذاتی (خدادادی) مردمان ایران، نفرت‌پراکنی و ایجاد دشمنی بین ایرانیان را بیش از گذشته در پیش گرفته‌اند؛ گو این‌که ملت بزرگ ایران که قرن‌ها در کنار یکدیگر دوستانه و متحد زندگی کرده‌اند، دیر زمانی است که دست آنان را خوانده‌اند.

 ابزار این کار، رسانه‌هایی‌اند که به باور بنده به آنان به اشتباه رسانه‌های فارسی‌زبان می‌گویند. اینان رادیو- تلویزیون‌ها و شبکه‌های ضد فارسی زبان‌اند؛ سرآمد آنان بی‌بی‌سی فارسی است که در طی دهه‌ها آزمون خود را به خوبی در پیشبرد سیاست خارجی انگلستان در ایران پس داده است. این شرکت تحت مالکیت دولت پادشاهی متحد بریتانیا، با پیشرفت‌ فن‌آوری دامنه کاری خود را به ترتیب از رادیو به وب‌گاه، تلویزیون و چندسالی است، حضور همه‌جانبه در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی گسترش داده است. بی‌بی‌سی فارسی علاوه بر حضور شنیداری و تصویری در میدان جنگ نرم علیه تمامیت سرزمینی ایران، با نگارش و انتشار مقالات و مطالب متعدد و بزرگنمایی مسائل ریز و بی‌اهمیت در حوزه‌های مختلف توسط نویسندگان پرکارش، مستقیما کارزاری علنی با روح و روان ایرانی‌ها به راه‌ انداخته است. 

یکی از ویژگی‌های بارز این اثر آن است که ضمن تشریح «سیاست خارجی لندن در ارتباط با ایران» خصوصا از دوران جنگ جهانی تاکنون، هم‌سو بودن بی‌چون و چرا و تمام و کمال ابزار رسانه‌ای دولت پادشاهی  متحد بریتانیا یعنی «بی‌بی‌سی فارسی» با این سیاست‌ها در طول بیش از هشتاد سال گذشته و در بزنگاه‌های تاریخی، بیان شده است. این توصیف با استفاده از اسناد و منابع متعدد فارسی، انگلیسی و … که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنان برای نخستین بار منتشر می‌شوند، صورت پذیرفته‌ است.

این کتاب مشتل بر هشت گفتار و ۱۸ بخش است که گفتارها به ترتیب: چارچوب نظری و طرح مباحث تئوریک مرتبط، زبان مادری بی‌بی‌سی، بی‌بی‌سی فارسی و اشتغال ایران توسط متفقین، بی‌بی‌سی فارسی و کودتای ۲۸ مرداد، بی‌بی‌سی فارسی و انقلاب ۱۳۵۷، ‌بی‌بی‌سی فارسی و دفاع مقدس، بی‌بی‌سی فارسی و حوادث ۱۳۸۸ و بی‌بی‌سی فارسی و دکترین تجزیه ایران را شامل می‌شود.

«بی‌بی‌سی ضد فارسی» نوشته سیدعلی حق‌شناس در ۴۱۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۶۰ هزار تومان در نشر پارس میهن راهی بازار کتاب شده است.

 انتهای پیام 

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.