آشوب و تخریب اموال عمومی، گرانی و مشکلات اقتصادی را افزایش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان، محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران ضمن عرض تسلیت بابت درگذشت مرحومه “مهسا امینی” و دیگر جان‌باختگان حوادث اخیر نسبت به اعتراضات اخیر و تشنج‌آفرینی عده‌ای خاص در روزهای گذشته در تهران و شهرهای مختلف کشور واکنش نشان داد و طی تحلیلی در خصوص عواقب ناخوشایند اغتشاشات خیابانی هشدار داد و گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران که مطابق قانون اساسی بر پایۀ جمهوریت و اسلامیت بنا نهاده شده است در پی پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 طی یک همه‌پرسی عمومی با رأی اکثریت مردم یعنی 98.2% آراء تثبیت شد و از ابتدای سال 58 اولین نظام «جمهوری اسلامی مردم‌نهاد» در ایران تشکیل و پایه‌ریزی شد، لذا جهت شفافیت این مبحث و جمع‌بندی صحیح و قابل درک آن، لازم و ضروری می‌باشد ابتدا به نقش مهم مردم در شکل‌گیری و بقای نظام و حکومت ایران به‌اختصار اشاره کنم.

وی افزود: از آن تاریخ به بعد (یعنی از سال 58 آغاز نظام «جمهوری اسلامی مردم‌نهاد») و با حضور قوی و قدرتمندِ مردم عزیزمان در صحنه سیاسی کشور، همه‌ساله انتخابات پی‌درپی و متعددی برگزار شده است و با آراء مستقیم همین مردم، نمایندگان مجلس، رؤسای جمهوری، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و اعضاء شورای شهر و روستا انتخاب شده‌اند. جدای از اینکه این ملت تا امروز با رأی مستقیم خود تمامی مقاماتِ ارشدِ نظام را برگزیده‌اند لکن باید یادآوری و تأکید نمایم که مردم همیشه با حضور خود در کف خیابانها و شرکت نمودن در راهپیمایی‌های سراسری، نظام برگزیده خود را پشتیبانی کرده و اجازۀ هیچ تعدی و تجاوزی به خاک ایران را به هیچ‌کسی نداده‌اند. این ملت طی 8 سال دفاع مقدس از جان و مال خود مایه گذاشته دشمن تا دندان مسلح و تحت حمایت قدرتهای بزرگ جهان را شکست دادند.

درکل، نظام اسلامی ایران به هر حمایتی که نیاز داشته این مردم جانانه از آن حمایت کرده اند، به هر حضور پر رنگی که احتیاج بوده باز هم همین ملت در صحنه حاضر شده اند، جهت ادارۀ کشور و یا مقابله با حوادث غیرمترقبه از جمله سیل و زلزله و طوفان… و بازسازی خرابی ها، هر کمبودی وجود داشته مجدداً همین مردم شریف کمبودها را جبران کرده اند. فلذا حضور گسترده و همه جانبۀ مردم در صحنه های مختلف مبین و نشان دهندۀ این واقعیت است که نظام اسلامی ایران، نظامی است مردم نهاد و مردم سالار، پس مردم، ولی نعمتان و سروران مسئولین و مقامات ایران هستند که احترامشان واجب و ضروریست.

علیپور اظهار داشت: اما همین ملتی که یار و یاور نظام بوده و ولی نعمت و سروران مسئولین و مقامات کشورمان محسوب میشوند، متأسفانه تمام سختی ها و فشارهای اقتصادی، کمبودها، گرانی و تنگی معیشت را نیز متحمل شده اند و صورت خود را هم بعضاً با سیلی سرخ کرده اند.!! الحق و الانصاف مردمی با این ویژگیها و با این همه صبر، متانت و مهربانی مستحق بهترین زندگی و رفاه، بالاترین امنیت، بهره مند از شرایط معیشتی مناسب و نهایتاً مستحق داشتن اقتصاد، تولید و زندگی بهتری نسبت به وضع کنونی شان میباشند.

اما با این تفاسیر، غالباً شاهد این واقعیت تلخ هستیم که برخی از مسئولین و مقامات دولتی بویژه طی 2 دهۀ گذشته از مردم غافل بوده و همین غفلت ها، فشارهای زیادی را بر مردم وارد نموده و آنان را نسبت به آینده ناامید و بابت سختی معیشت و دیگر نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی ناراحت و مکدر کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به اعتراضات اخیر برخی در تهران و چند شهر دیگر افزود: پس از درگذشت مرحومه “مهسا امینی” شاهد برخی اعتراضات مسالمت آمیزی در روزهای اولیه از سوی برخی از هموطنان عزیزمان بودیم که برای همه قابل احترام و قابل درک بود و در همین راستا اینقدر این موضوع مهم و حساس بود که غالب مقامات ارشد نظام نسبت به این حادثه واکنش نشان داده و حتی جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهوری بصورت تلفنی با خانواده مرحومه امینی صحبت کرده و ضمن عرض تسلیت، دستور پیگیری موضوع را به مسئولین ذیربط صادر نمودند و متعاقباً ریاست محترم قوه قضائیه نیز دستورات ویژه ای را به دادستانها دادند.

فلذا تا این مرحله، همه اعم از مسئولین و مردم از این رخداد تلخ بسیار متأسف و ناراحت شده، پیام این اعتراضات را شنیدند و حتی خود را ملزم به همراهی با معترضین دانستند. تا اینجای کار مشکلی در بین نبود، اما از زمانیکه عده ای خاص از فرصت پیش آمده سوء استفاده کرده و با شورش و اغتشاش، جامعه را نا امن، اموال عمومی را تخریب و پرچم ایران را به آتش کشیدند، خود بخود امنیت ملی را به خطر انداخته و با سر دادن شعارهای سیاسی و هنجارشکن، اپوزسیون و کشورهای دشمن ایران را شاد کردند!! این عده سهواً و یا عمداً نه تنها امنیت ملی کشورمان را به خطر انداختند بلکه با تخریب اموال عمومی و با به آتش کشیدن پرچم ایران، دستاوردهای مردمِ معترض را نیز زیر سوال بردند.!!

سبزعلیپور تصریح کرد: اعتراض مدنی و آرام حق مردم میباشد اما متأسفانه باید اعتراف کنم که ما هنوز فرهنگ اعتراض را نیاموخته و آنرا بلد نیستیم. زیرا هر تجمع مسالمت ‌آمیزی بسرعت از شعارهای اولیه خود دور میشود و به خشونت میگراید.

وی اظهار داشت: شعارها و خرابکاریهاى عده ای خاص و جمعى از معترضین اصلاً شباهتى به اعتراض کنندگان به مشکلات ندارد و انحراف در صفوف اعتراض کنندگان کاملاً مشهود است!! و به همین دلیل متأسفانه شعارها و عملکرد معترضین رنگ و بوى غریب و خطرناکى بخود گرفته است، فلذا مردم عزیزمان علی الخصوص جوانان باید هشیار باشند تا مبادا وارد بازى مبهمى شوند که خروج از آن دیگر در دست آنان نباشد زیرا با خشونت و بزن و بکش، هیچ سودی عاید کسی نمیشود و اگر کسی آتشی را روشن کند قطعاً تر و خشک را با هم میسوزاند که در این میان حتماً دست خودش نیز میسوزد.

در این راستا باید عرض کنم که اغتشاش و هرج و مرج، هیجانات زود گذر، تخریب اموال عمومی نه تنها گرهی از مشکلات مردم باز نمیکند بلکه گرانی و مشکلات اقتصادی را بیشتر نیز میکند. نا امنی کشور، سریعاً ارزش ارزهای دیگر را بالا برده و ارزش پول ملی را کاهش میدهد. اجناس و کالاهای اساسی و مصرفی مردم توسط سود جویان و محتکرین به قصد گرانفروشی احتکار میشود!! نا امنی، جرم و جنایت و معضلات اجتماعی روز به روز در جامعه بیشتر میگردد، سرمایه و سرمایه گذاران را هم فراری میدهد و دهها مورد از همین موارد منفی پی در پی رخ میدهد که ذکر تک تک آنان از حوصلۀ بحث خارج میباشد.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با اشاره و با تأکید مجدد بر اینکه مردم همیشه در صحنه ایران لایق بهترین خدمات و عالیترین معیشت هستند گفت: مردم عزیزمان استحقاق هرگونه تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی، فرهنگی و اجتماعی را دارند و این باید در حافظه تمام مسئولین کشورمان باقی بماند که بواسطه حضور همین مردم است که مقامات ارشد و مسئولین کشوری در این مناصب قرار دارند و خدمت به مردم را باید در تمام مسیر، سرلوحه برنامه‌ های خود قرار دهند و از امور جناحی و گروهی و هواهای نفسانی بپرهیزند. کشوری همچون ایران که روی ثروت بی نظیر طبیعی و خدادادی خوابیده دلیلی ندارد که کمبود و مشکلات اقتصادی داشته باشد و اگر مشکلی هم وجود دارد باید آنرا در جای دیگری جستجو کرد. البته مجدداً تأکید میکنم مردم هم اجازه ندهند تا عده ای معاند و اغتشاشگر با اعمال و رفتار و شعارهای خارج از عرف خود و با تخریب اموال عمومی و اموال مردم، با آتش زدن پرچم ایران و قرآن و مساجد و با ایجاد رعب و وحشت و حمله به نیروهای امدادی و انتظامی و….. زمینه ناامنی و افزایش مشکلات و بی اعتمادی را بوجود آورند و دست دولت را جهت اصلاحات، ایجاد تغیر و تحول، رفع مشکلات و کشورداری مطلوب و خدمات رسانی قابل قبول نبندند.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.