از وعده اشتغال یک میلیونی تا تشکیل صندوق عدالت و پیشرفت

به گزارش اقتصاد جوان نیوز، این هفته رئیس جمهور برای دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس حضور یافت و درباره وعده دولت برای ایجاد یک میلیون شغل، گفت: این وعده محقق شده ولی آن را کافی نمی‌دانیم و باید تلاش بیشتری شود.

به گفته وی ۳۱ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده که سهم هر استان هزار میلیارد تومان است و درآمد مازاد استان در صندوق اشتغال استان قرار می‌گیرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم این هفته در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس اعلام کرد که وعده داده‌شده در رابطه با یک میلیون فرصت شغلی تحقق یافته و از یک میلیون فرصت شغلی در سال عبور کردیم.

مرتضوی با اشاره به کاهش ۷ درصدی نرخ بیکاری در فصل پاییز نسبت به فصل بهار گفت که بر اساس این گزارش درصد اشتغال کامل افزایش و درصد اشتغال ناقص کاهش یافته است.

اما رئیس کانون کاریابی های کشور در نشستی با خبرنگاران با اشاره به پیشنهاد اصلاح آیین نامه مجازات اشتغال به حرفه کاریابی‌های فاقد پروانه کار از سوی وزارت کار گفت: وزارت کار به جای آنکه از ما در تدوین این پیش نویس مشورت بگیرد به صورت سلیقه ای آن را تدوین کرده و به دولت فرستاده است. ما توانستیم در چند جلسه و با برخی ارتباطات حضور یابیم و نسبت به اصلاح آیین نامه آنطور که مدنظر صنف بود اقدام کنیم ولی متاسفانه در جلسه آخر بدون اطلاع ما پیش نویس را تهیه و به هیات دولت ارسال کرده‌اند در حالی که اگر قرار است این آیین نامه توسط ما به اجرا درآید و برای ما تعریف شده است باید نظر مشورتی ما در تدوین مفاد آن گرفته شود.

وی همچنین گفت که علیرغم داشتن تفاهم‌نامه ۱۰ ساله با وزارت کار برای انجام برخی تصدی‌های واگذار شده از طریق سامانه قبلی کاریابی ها، وزارت کار سامانه جدیدی به نام جست و جوی شغل رابدون پشتیبانی و برنامه ریزی دقیق راه اندازی کرده که موجب سردرگمی کاریابی ها شده  است در حالی که چهار سال از اجرای تفاهم نامه مشترک با وزارت کار باقی مانده است.

معاون امور تعاون وزیر کار هم در جلسه نظارت ستادی رئیس جمهور که در محل وزارتخانه برگزار شد، گزارشی از روند تکمیل واحدهای مسکن مهر توسط تعاونی ها ارایه کرد و گفت: از ۲ میلیون واحد مسکن مهری که در کشور احداث شده ۸۰۰ هزار واحد توسط تعاونی‌ها تکمیل و تحویل شده و ۴۰ هزار واحد در حال تکمیل است.

به گفته وی ۹۵ درصد واحدهای مسکن مهر که توسط تعاونی‌های مسکن تحویل شده در مرحله اتمام ساخت است و طبق تفاهم‌نامه مشترک با وزارت راه و شهرسازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران،‌ مستمری‌بگیران و بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی تا پایان سال ساخته و تحویل می‌شود.

افتتاح ۱۲۰۰ طرح با اشتغالزایی ۴۵۰۰ نفر خبر دیگری بود که مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اعلام کرد در ایام دهه مبارک فجر افتتاح خواهد شد.

وی همچنین از تغییر نام صندوق کارآفرینی امید به صندوق‌ “پیشرفت و عدالت” از سال آینده خبر داد و گفت: در جریان اجرای نهضت احیا، ۳۵۷ طرح توسط صندوق کارآفرینی امید احیا و ۶۲۴ میلیارد تومان تسهیلات به آنها پرداخت شده که موجب ایجاد ۸۰۰۰ شغل و بازگشت ۲۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه به بازار کار شده است.

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور هم از رشد ۴۰ درصدی ارائه آموزش های مهارتی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: زمان فاصله آزمون تا صدور گواهینامه مهارت از ۴۵ روز به ۷ روز کاری کاهش یافته است.
انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.