قیمت سیمان امروز 30 فروردین 1402/ بازار در تابستان داغ می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان سیمان سیاه تیپ2 سال 1401 را با قیمت 53 هزار تومان برای هر پاکت 50 کیلویی به پایان رساند؛ در فروش فله نیز قیمت این محصول در پایان سال گذشته به بیشتر از یک میلیون تومان در هر تن رسید.

با این حال پیش‌بینی‌ها در ابتدای سال جاری بر این بود که قیمت سیمان با آغاز فصل گرما، تامین شدن انرژی کارخانه‌ها و در پی آن، رشد تولید کاهش پیدا کند.

این پیش‌بینی محقق شد و در 14 فروردین سال 1402، بهای سیمان سیاه فله تیپ2 تهران به 970 هزار تومان در تن کاهش یافت و در برندهای کمتر شناخته‌شده این قیمت تا 600 هزار تومان هم پایین آمد. اما قیمت سیمان پاکتی تغییر نیافت و همچنان در حول و حوش 50 هزار تا 53 هزار تومان در هر پاکت 50 کیلویی سیمان سیاه معامله می‌شد.

با این حال در اواخر فروردین ماه مقاومت سیمان پاکتی نیز در برابر کاهش قیمت شکسته شد و در 28 فروردین سیمان سیاه تیپ2 در هر پاکت 50 کیلویی با قیمت‌های 49 هزار و 500 تا 49 هزار و 200 تومان در شهر تهران عرضه می‌شد. البته برای محصول شرکت سیمان تهران قیمت‌های 60 هزار تا 85 هزار تومان برای هر پاکت نیز ارائه می‌شود.

قیمت سیمان سیاه در فروش فله اما از اواسط تا اواخر فروردین تغییر نکرده و همچنان همان قیمت 970 هزار تومان در هر تن برای آن ذکر می‌شود.

نمودار زیر جریان قیمت سیمان را از ابتدای سال جاری تاکنون نمایش می‌دهد. منحنی نارنجی نمایشگر سیر قیمت سیمان فله و منحنی آبی نمایشگر سیر قیمت سیمان پاکتی است.

4

افزایش قیمت سیمان در راه است

پیش‌بینی می‌شود تا دو ماه آینده و استمرار فصل گرما قیمت سیمان تغییر چندانی را تجربه نکند؛ اما با آغاز تابستان، اوج‌گیری مصرف برق برای تامین سرمایش ساختمان‌ها، صنایع همچون هر سال با قطعی برق روبه‌رو می‌شوند و در جریان تولید آنها اختلال ایجاد می‌شود.

این اختلال در شرایطی که تقاضا برای سیمان وجود دارد، می‌تواند سبب افزایش قیمت آن در ماه‌های تیر و مرداد شود.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.