پیش بینی بورس یکشنبه 21 اسفند 1401 / نمایان شدن رنگ توافقات در بازار سرمایه

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات بورس روز شنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل افتی جزئی را تجربه کرد. بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت 862 واحدی که معادل 0.05 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد و در ارتفاع یک میلیون و 816 هزار واحدی به کار خاتمه داد.

اما شاخص کل هم‌وزن بر خلاف شاخص کل رفتار کرد و با افزایش 0.7  درصدی به سطح 549 هزار و 264  واحدی رسید.

همچنین تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات شنبه را 16 میلیارد و 660 میلیون و ارزش معاملات را هفت هزار و 531 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

در همین حال بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس شنبه، خبر از خروج 535 میلیارد تومانی پول از بورس می‌دهد.

نقش افزایش امیدواری‌ها به احیای برجام در معاملات بازار سرمایه

حال و هوای معاملات شنبه 20 اسفند‌ماه در بازار سرمایه به کلی با روز‌های پیشین خود متفاوت بود. با افزایش امیدواری‌ فعالان اقتصادی نسبت به احیای برجام، گرو‌ه‌های به اصطلاح برجامی با اقبال بورسی‌ها مواجه شدند و از سویی با انتظارات کاهشی نسبت به نرخ ارز شاهد فشار فروش در گروه‌های دلاری بازار نظیر پتروپالایشی‌ها و فلزات اساسی بودیم.

به همین واسطه رنگ تابلو معاملات در بخش شاخص کل و نماگر هم‌وزن بازار متفاوت بود.

خرید سرور مجازی هاست ایران

خرید سرور مجازی هاست ایران

پیشنهاد امروز

yektanet-logo-sign

از سوی دیگر دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم عنوان کرده است که آمریکا اجازه آزادسازی 500 میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در عراق را صادر کرده و تا هفته آتی عراق این مبلغ را به ایران پرداخت خواهد کرد. با انتشار این خبر دلار آزاد کاهش بیشتری را. تجربه کرد.

در همین حال وضعیت دیگر متغیر اثرگذار بر بازار سرمایه هم قابل توجه است؛ نرخ بهره بین بانکی در آخر هفته گذشته، افزایش نسبی را تجربه کرد و در حال حاضر حوالی 23.14 درصد قرار دارد.

پیشتازی بورس در سال آتی؟

کارشناسان اقتصادی عقیده دارند چند سیاست اعتمادزا از سوی دولت و مجلس می‌تواند سال 1402 را به سال برنده شدن بورس در مقابل سایر بازار‌ها تغییر دهد. به طور مثال حل‌وفصل مشکلات قیمت‌گذاری دستوری، کنار گذاشتن سیاست گران‌فروشی انرژی به شرکت‌ها و دوری از سیاست‌های از بین برنده اعتماد می تواند بورس را مقصد سرمایه‌های کلان و خرد کند.

هر چند چنین انتظاری از ارکان تصمیم‌گیری، اصولا انتظار بسیار بالایی به شمار می‌رود اما در صورت وقوع چنین تصمیماتی احتمالا بخشی از تقاضا در کالاهای مصرفی و ارز که ناشی از پول داغ است حذف شده و به بازار سرمایه‌گذاری شفاف منتقل می‌شود.

پیش بینی بورس یکشنبه

فاز انتظار در بورس تهران تا زمان کشف نرخ تعادلی در بازار ارز ادامه خواهد داشت؛ چرا که در معاملات امروز هم هیجان و ابهام در تصمیم‌گیری‌ها مشخص بود. به طوری که در نیم‌ ساعت ابتدایی معاملات، شاخص کل تا هشت هزار واحد مثبت نیز گام برداشت اما فشار عرضه‌ها مجددا آن را به محدوده صفر تابلو هدایت کرد.

جریان معاملات در روز یکشنبه 21 اسفند با تدوام روند کاهشی دلار می‌تواند با تقاضا در گروه‌های بانکی و خودرویی دنبال شود و از سویی ظهور فروشندگان در گروه‌هایی نظیر فلزات اساسی و پتروپالایشی‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.