کاهش سطح معاملات در پی ریزش قیمت خودرو/ خودروهای باری پرطرفدار شدند

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان قیمت خودرو روز جمعه، هشتم اردیبهشت 1402، با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت کارنامه با تغییراتی مواجه شد.

قیمت خودرو از ابتدای سال با افزایش قابل توجهی همراه شد. اما هم‌زمان با به پایان رسیدن فروردین سرعت افزایش قیمت‌ کاهش یافت و اکنون تنها نوسانات جزئی در قیمت‌ها مشاهده می‌شود. برخی گمانه‌ها حاکی از آن است وزارت صمت برای فرار از استیضاح رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت، بالاخره اقدام به کنترل بازار و قیمت‌ها کرده است.

با این حال  اعلام خبر عرضه 50 هزار خودروی ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه خودرو تا پایان هفته جاری سیگنال جدیدی را به بازار مخابره کرد و قیمت برخی خودروها از دیروز کاهشی شد. البته بعید به نظر می‌رسد که این روند ادامه‌دار باشد. چراکه بعید است توزیع گسترده خودرو در هفته‌های آتی ادامه‌ داشته باشد.

در سایت‌های خرید و فروش، قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به این شرح ثبت شده است:

پراید ۱۳۱ در روزهای گذشته با کاهش نسبی همراه شد و به ۳۵۰ میلیون تومان رسید.

پژو پارس LX TU5، ساخت ۱۴۰۲ که این روزها جهش قیمتی چشمگیری را تجربه کرد، امروز هم به روند نوسانی خود ادامه داد و سقف 742 میلیون تومان را شکست.

پژو ۲۰۶ تیپ 3 پانوراما 1401 که یکی از پرطرفدارهای بازار خودروهای داخلی است، امروز نرخ ۶۳۵ میلیون تومان را در کارنامه خود ثبت کرد.

تارا اتوماتیک که مدل ۱۴۰۲ آن به تازگی وارد بازار شده است، امروز در نرخ یک میلیارد و  ۲۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت خودرو داخلی

قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی

لاماری ۱۴۰۲ با ۲۰ میلیون ریزش در نرخ دو میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان عرضه شد.

هایما S7 پلاس ساخت ۱۴۰۱ قیمت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان را در کارنامه خود به ثبت رساند.

تویوتا C_HR هیبرید ساخت ۱۳۹۷ اما امروز، جمعه، با ورود به کانال پنج میلیارد تومانی، نرخ پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان را در کارنامه خود ثبت کرد.

قیمت خودرو خارجی

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: قیمت‌ها در روزهای گذشته روند نزولی به خود گرفتند. اما در این میان، فروشنده در بازار زیاد و خریدار به ندرت در بازار پیدا می‌شود و سطح معاملات کاهش یافته است.

او افزود: علت رکود بازار آزاد را می‌توان سامانه یکپارچه معرفی کرد. چراکه در آخرین طرح فروش نزدیک به یک میلیون نفر ثبت‌نام کردند و مردم سرمایه خود را به آن سمت روانه کردند. اما عرضه 50 هزار دستگاهی در بهترین حالت یک ماه بتواند قیمت‌ها را کاهش دهد و مجدداً بازار به روند گذشته خود بازمی‌گردد.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: در حال حاضر خودروهای ارزان‌قیمت در بازار خرید و فروش می‌شوند. علاوه بر آن، خودروهای باری، مانند پراید وانت، آریسان و نیسان نیز بازار مناسبی دارند. چراکه فصل کار با این خودروها سر رسیده است.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.